Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Yarım metre karın altından hayvanlarına yem çıkarıyorlar

Anasayfa > haber > Yarım metre karın altından hayvanlarına yem çıkarıyorlar
kar, altından, çıkarıyorlar, hayvanlarına, karın, metre, Yarım, Yarım metre karın altından hayvanlarına yem çıkarıyorlar, yem

Yarım metre karın altından hayvanlarına yem çıkarıyorlar

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde köylüler, kar altında kalan ot ve samanları zorlu kış şartlarına göğüs gererek torbalara doldurduktan sonra, sırtlarında ya da kızaklar ile taşıyarak hayvanlarını besliyor.

Hakkari’de besiciler, yarım metreyi bulan karın altında kalan ot ve samanları büyük güçlükle çıkararak sırtlarında ya da kızaklar ile hayvanlarına taşıyor.

İlçeye yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Yeniışık köyünün sakinleri, son günlerde etkili olan ve yer yer 50 santimetreyi aşan kar nedeniyle hayvanlarına bakmakta güçlük çekiyor. Hayvanlarını beslemek için karda alan açan besiciler, ahıra giden yollarda bata çıka ilerleyerek, ot ve saman yığınlarına ulaşıyor.

Besiciler, kar altında kalan ot ve samanı zor şartlarda temizleyip torbalara doldurarak sırtlarında ya da kızaklar ile hayvanlarına götürüyor.

Besicilerden Bilal Sezek, ilçede kış şartlarının iyice hissedilmeye başlandığını söyledi.

Köy yaşamının kış şartlarında daha da zorlaştığını dile getiren Sezek, Hayvanlarımız için biriktirdiğimiz ot ve saman yığınları kar altında kaldı. Biz de hayvanlarımız için samanları karın içinden çıkarıyoruz. Kış mevsimi daha yeni başlıyor. Yarım metre kar yağmış durumda.

Bir önceki yazımız olan Karagöz-Hacivat oyununun Almanya serüveni başlıklı makalemizde Almanya, Hacivat ve Karagöz hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 06 Aralık 2016 - 19:44 - Okunma Sayısı : 1.144 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

Yorum yapma kapalı.


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi