Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

‘Tuğrul Kulesi’ ihtişamıyla çağlara meydan okuyor

Anasayfa > haber > ‘Tuğrul Kulesi’ ihtişamıyla çağlara meydan okuyor
Tuğrul kulesi

‘Tuğrul Kulesi’ ihtişamıyla çağlara meydan okuyor

Büyük Selçuklu Devleti’nin kurucusu Tuğrul Bey’in (995-1063) İran’daki anıtmezarı “Tuğrul Kulesi”, ihtişamı ve farklı mimari özellikleriyle büyük ilgi görüyor.

Başkent Tahran’a bağlı Rey şehrinde 10 asır önce inşa edilen kümbette Selçuklu Devleti’nin ilk sultanı Tuğrul Bey’in türbesi bulunuyor. Tuğrul Kulesi’nin türbedarı İranlı Kasım Kamberi (55), çağlara meydan okuyan yapının özelliklerini anlattı.

İlk bakışta sağlamlığı ve ihtişamıyla dikkati çeken kümbetin farklı mimari özellikler taşıdığını belirten Kamberi, bunların başında güneş saati niteliğinin geldiğini söyledi.

Kamberi, “Tuğrul Bey’in türbesi, kümbetin etrafındaki üçgen sütunlar sayesinde bize zamanı bildiriyor. Güneşin doğumundan sonra kuzey kapısından sola doğru sayıldığında güneş ışınlarının düştüğü sütun, saatin kaç olduğunu gösteriyor. Bu da kümbetin ne kadar ilmi özelliklere göre inşa edildiğini ortaya koyuyor.” dedi.

Türbe turistlerden büyük ilgi görüyor

Yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gören anıtmezar, 3 bin metrekarelik bahçenin içinde 100 metrekarelik alana oturuyor. Yüksekliği 22, iç çapı 13 ve dış çapı 16 metre olan konik yapının etrafında perde şeklinde 24 üçgen sütun bulunuyor.

İranlı türbedar Kamberi, kuzey ve güney kısmında iki kapısı olan yapıda “Tuğrul Bey’in kabrinin güney kapının üstündeki bölmede olduğunun bilindiğini” söyledi.

Bu yöndeki kapının üstünde yer alan Kaçar Hanedanı dönemine ait kitabede Nasıreddin Şah’ın (1848-1896) kümbeti restore ettirmesiyle ilgili yazı bulunuyor.

Kuzey kapısında ise gizli bir aslan silüeti mevcut. Türbeye girişte bu kapının altında durup yukarıya doğru bakıldığında aslan silüeti fark ediliyor.

Ziyaretçiler, kümbetin içinde yukarıya baktıklarında ise apaçık bir güzellikle karşılaşıyor. Açık tavandan kümbetin iç duvarına dokunan güneş ışığı, karanlık, mavi ve aydınlığın dansını sergiliyor.

Bir önceki yazımız olan BTK'dan "yaz saati" uyarısı başlıklı makalemizde BTK'dan, BTK'dan "yaz saati" uyarısı ve saati hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 11 Ekim 2016 - 16:23 - Okunma Sayısı : 1.141 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
video izle müzik dinle

video izle müzik dinleChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

sohbet in en güzel adresi

sohbet in en güzel adresiChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi