Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Testisi Nevşehir’den kebabı Yozgat’tan

Anasayfa > haber > Testisi Nevşehir’den kebabı Yozgat’tan
kebab

Testisi Nevşehir’den kebabı Yozgat’tan

Yozgat’ta, Türkiye’nin el sanatları merkezi konumundaki Nevşehir’in Avanos ilçesinden getirtilen özel boğumlu testilerde pişirilen kebap, damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor.
Testi kebabıyla ünlü Yozgat’ta, Avanos ilçesinden yılda yaklaşık 40 bin testi sipariş ediliyor. Özel boğumlu testilerde pişirilen kebabı hazırlamak için sabahın erken saatlerinde işe başlayan aşçılar, Yozgat yöresine ait türkülerle işe koyuluyor.

Kebap için ilk önce kuru soğan, domates ve biber doğranarak sarımsakla bir kaba konuyor. Tercihe göre kuzu ve dana etiyle birleşen sebzelere baharatları da konduktan sonra güzelce harmanlanıyor.

Suyu boşaltıldıktan sonra kabın ortasına konulan testilere, malzemeler yerleştiriliyor. Özellikle kuzu ve Bozok Yaylasında kekikle beslenen hayvanların etleri tercih ediliyor.

Kuyruk yağı ve defne yaprağı ilave edildikten sonra testinin ağzı hamurla kapatılarak pişirilmeye hazır hale getiriliyor.

Daha sonra meşe kömürüyle yakılan ateşte 2-2,5 saat arasında kalan testi, kırılmak için müşteriye götürülüyor. Lokantdaki çalışanlar tarafından testi kebabının hikayesi anlatıldıktan sonra müşteriden dilek tutulması isteniyor. Dileğini tutan müşteriler, çekiçle testiyi kırıyor. Eğer testi kebabını kıran kişi devlet büyüğü ise Yozgat için vaatte bulunması da isteniyor.

Kent girişinde 5 metre uzunluğunda 2 metre genişliğinde olan ve aynı anda 80 porsiyonluk testi kebabı pişirilebilen Türkiye’nin en büyük testisi de kente gelenlerin ilgisini çekiyor.

Yozgat’ta 1951 yılından itibaren testi kebabı satan lokantayı işleten Zafer Özışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, testi kebabının Yozgat tarihiyle özdeş olduğunu söyledi.

Topraktan yapılan testinin içine Bozok Yaylası’nda kekik otlarını yiyerek yetiştirilen hayvanların etlerini doldurduklarını aktaran Özışık, “Testiyi Nevşehir yapıyor, Yozgat’ın dağlarında kekik yiyerek beslenen hayvanların etiyle birleşiyor. Ortaya da testi kebabı çıkıyor. Türkiye’nin en büyük testisinin içerisinde meşe kömüründe pişirerek insanların damak tadına sunuyoruz. Herkesi bu testi kebabını tatmayı bekliyoruz.” diye konuştu.

Testi kebabının Yozgat’ın tescilli markası olduğuna değinen Özışık, “Nasıl Adana Kebabı Adana’ya tescilliyse testi kebabı da Yozgat’ın öz malıdır. Dünyanın dört bir yanından testi kebabı tatmak için gelenler var.” dedi.

Aşçı Satılmış Tufan ise testi kebabında daha çok kuzu eti tercih ettiklerini dile getirdi.

Bir önceki yazımız olan Ayasofya'da Saray Aşuresi dağıtıldı başlıklı makalemizde Aşuresi, Ayasofya'da ve Ayasofya'da Saray Aşuresi dağıtıldı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 10 Ekim 2016 - 00:15 - Okunma Sayısı : 1.074 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Film festivali

Film festivaliChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

Sohbet ve chat odaları

Sohbet ve chat odalarıChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

yetişkin sohbet

yetişkin sohbetChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - islami sohbet