Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

‘Her üç reçeteden birinde antibiyotik yazılı’

Anasayfa > sağlık > ‘Her üç reçeteden birinde antibiyotik yazılı’

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz, antibiyotiklerin doğru kullanımının tedavi başarısında çok önemli yer tuttuğunu söyledi.

2015 yılı verilerine göre hekimlerin yazdığı reçetelerin yaklaşık üçte birinde antibiyotik bulunduğunu bildiren Gürsöz, antibiyotik kullanım sıklığında bölgesel farklılıkların olduğunu vurguladı. Gürsöz, şunları kaydetti:

“Aynı yıla ait verilerin analizinde güney illerimizin antibiyotik içeren reçete oranına göre ilk sıralarda yer aldığı tespit edilmiştir. Bu illerimizde yaklaşık iki reçeteden birinde antibiyotik bulunmaktadır. Bu veriler detaylı bir şekilde incelendiğinde antibiyotiklerin sıklıkla virüslerin etken olduğu üst solunum enfeksiyonlarıyla ilişkili tanılarda reçetelendikleri saptanmıştır.

2015 yılı verilerine göre, antibiyotiklere bir milyar 21 milyon 998 bin lira harcanmıştır. Veriler arasında kıyaslanabilirliğin sağlandığı bir metodoloji kullanılarak yapılan bir başka analize göre ise Türkiye, 2011 yılında 42,28 birim (DID) ile 42 Avrupa ülkesi arasında birinci sırada yer almıştır.”

“Hekimlerin reçeteleme verileri değerlendiriliyor”

Sık görülen, akılcı olmayan ilaç kullanımı örneklerinden birinin uygunsuz antibiyotik kullanımı olduğuna işaret eden Gürsöz, “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı 2014-2017″nin hazırlanarak uygulamaya konduğunu anımsattı.

Gürsöz, ulusal düzeyde hazırlanan eylem planının 20 stratejik hedef ve toplamda 99 faaliyetten oluştuğunu belirterek, bu kapsamda tanıtım, eğitim, izleme ve değerlendirme, ayrıca idari düzenleme ve planlama faaliyetlerinin yürütüldüğünü bildirdi.

Akılcı ilaç kullanımı kapsamında bilgi paylaşımının sağlanabilmesi ve farkındalığın artırılması için AİK Kampanyası hazırlandığını ifade eden Gürsöz, anaokulu ve ilköğretim programları, yaşlı bakımevleri, ceza infaz kurumları, silahlı kuvvetler dahil herkesi kapsayacak şekilde ilaç okur yazarlığını artırma çalışmaları yapıldığını aktardı. Gürsöz, “Ayrıca, sağlık mesleği eğitimlerinde ve mezuniyet sonrasında AİK eğitimleri ile davranış değişikliği oluşturulması hedeflenmektedir. İllerde hekim, eczacı ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik eğitimler ve toplantılar düzenlenmektedir.” diye konuştu.
Gürsöz, şunları kaydetti:

“Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili mevcut durum analizlerinin yapılması ve hekimlerin reçeteleme davranışlarının izlenmesi, değerlendirilmesi ve kendilerine geri bildirim verilmesi amacıyla ‘Reçete Bilgi Sistemi’ geliştirilmiş olup, yaygınlaştırma çalışmaları yürütülmektedir ve düzenli olarak hekimlerin reçeteleme verileri değerlendirilmektedir. Antibiyotiklerin reçetesiz satışının engellenmesi için gerekli iş ve işlemler yapılmış olup konunun denetimlerle kontrol altına alınması sağlanmaktadır.” AA

Bir önceki yazımız olan Sonbahar yorgunluğu ile baş etmenin yolları başlıklı makalemizde baş, etmenin ve ile hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 25 Eylül 2016 - 11:21 - Okunma Sayısı : 1.135 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
sohbet chat odası

sohbet chat odasıChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

mühürlerinde işaret dili izleri

mühürlerinde işaret dili izleriChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

sohbet chat odası

sohbet chat odasıChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi