Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Deri hastalıkları

Anasayfa > sağlık > Deri hastalıkları
Deri hastalıkları

Deri hastalıkları

Deri hastalıkları

Terör, korku, aile içi sıkıntılar, ekonomik sorunlara bağlı ortaya çıkan aşırı kaygı ve stres egzama, sedef, saç dökülmesinin yanı sıra tırnak ve deri koparma gibi hastalıklara yol açabiliyor.

Türk Dermatoji Derneği üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir,  egzama, sedef, kurdeşen, saç dökülmesi gibi çeşitli deri hastalıklarının gelişiminde psikolojik faktörlerin önemli bir etken olduğunu söyledi.

Psikolojik etkenlerin içinde stresin ilk sırada yer aldığını vurgulayan Aydemir, deri ve deri hastalıkları üzerindeki bu etkinin görülebilmesi için öncelikle kişinin altyapısının yatkın olması gerektiğini ifade etti. Aydemir, stres ve diğer ruhsal sorunların başta deri olmak üzere değişik organları etkileyebildiğine dikkati çekerek, “Mekanizma çok açık olmamakla birlikte hipofiz bezi üzerinden etkiyle geliştiği kabul edilmektedir. Beyin ve bağışıklık sistemi ilişkileri de etkilidir. Başta stresin ve depresyon gibi bazı diğer ruhsal durumların vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasında önemli rol oynadığı bilinmektedir.” dedi.

Aydemir, ayrıca damarlar üzerinde daralma ve genişleme etkileri, sinir uçlarından salınan özel uyarıcılar ve bazı hormon sistemlerinin de bu olayda etkili olduğunun düşünüldüğünü vurguladı.

Her türlü psikolojik sorunun mide, kalp, tansiyon yükselmesi gibi hastalıkların yanı sıra özellikle ve en çok deride hastalıklara neden olabildiğini ve ataklara yol açabildiğini ifade eden Aydemir, “Çünkü derimiz, dış dünyayla bağlantılarımızın başladığı bir sınır oluşturan, duygu, heyecan ve tepkilerimizin ifade organı, beden algısının da en yoğun olarak somutlaştığı organımızdır. Ayrıca özellikle sihirli bir etkiye sahip olan dokunma yoluyla diğer insanlarla olan iletişimimizin de (sevgi, şefkat, aşk, nefret, kızgınlık, öfke, ceza) temel organlarından biridir.” diye konuştu.

Kimi zaman ani gelişen olayların, kimi zaman da biriken sorunların ve stresin, deri hastalıklarının gelişiminde önemli rol oynadığını dile getiren Aydemir, terör, aile içi sıkıntılar, aşırı kaygı, ekonomik sorunlar, mesleki zorluklar ve sorumluluklar gibi çok sayıda faktörün önemli stres kaynağı olduğuna işaret etti. Aydemir, şunları kaydetti:

“Bu hastalıklarda yine yatkın altyapı üzerinde, başta psikolojik etkenler olmak üzere çevre faktörleri, başlatıcı, alevlendirici etki yapabilir. Hastalığın iyileşme ve kötüleşmesinde psikolojik etkenler önemli rol oynar. Hastalıkların ortaya çıkışı, bazen stresten hemen sonra bazen de aylar sonra olabilir. Bu grupta sedef hastalığı, vitiligo (ala), bölgesel veya kadınlarda genel ani saç dökülmeleri ön plandadır. Ürtiker (kurdeşen), liken, atopik egzama, bazı değişik deri hastalıkları da strese bağlı sık sık tetiklenebilir. Deride görünür olan bu hastalıklar, hastanın stresini daha da artırarak, olayı tam bir kısır döngü haline sokabilir.”

“Deri koparma stresin belirtisi”

Prof. Dr. Aydemir, genellikle sosyal iletişimi zayıf olan, stres deşarjını sağlayamayan, otokontrola tepkilerini sürekli baskılayan kişilerde stresin dışa vurumunun farklı olabildiğine dikkati çekerek, “Bu kişilerde, dışa vurum davranışları adeta yardım çağrısı gibidir. Bu kişilerde, özellikle akşam saatlerinde olmak üzere kaşıntı, deriyi tırnakla koparma, deriye hasar verme gözlenebilir. Bu sorunu yaşayanlar, kendilerini bu eylemi yapmaktan alıkoyamazlar ve eylemi gerçekleştirdikten sonra güçlü bir rahatlama duyarlar.” diye konuştu.

Bu durumun deriye ciddi hasar verdiğinin altını çizen Aydemir, söz konusu eylemin her geçen gün şiddetlenerek kısır döngü haline geldiğini anlattı. Aydemir, “Genellikle hastanın sağ elinin ulaşabileceği alanlarda belirtiler vardır. Saç koparma-yeme, tırnak koparma-yeme bu grubun diğer örnekleri arasında yer alır.” ifadelerini kullandı.

Aydemir, strese bağlı ortaya çıkan ya da tetiklenen deri hastalıklarının tedavisinin öncelikle dermatoloji uzmanı tarafından yapılması ancak psikiyatri uzmanından da destek alınması gerektiğini bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Sağlık başlıklı makalemizde açıklama, Bakanlığından ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 08 Eylül 2016 - 23:12 - Okunma Sayısı : 1.455 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi