Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Deng humması aşısına onay çıktı

Anasayfa > sağlık > Deng humması aşısına onay çıktı
Deng humması aşısı

Deng humması aşısına onay çıktı

Deng humması aşısına onay çıktı

Deng hummasına karşı geliştirilen ilk aşının, Singapur’da kullanılması için gerekli onay çıktı.

Dünya Bülteni’nin “Straitstime” gazetesinden aktardığı habere göre Sağlık Bilimleri Kurumu’nun (HSA) aşısının kullanımına onay verdiğini yazdı.

Daha önce Dang humması geçirmiş kişilerde yüzde 81, ilk kez hastalığa yakalananlarda ise yüzde 38 oranında etkili olan aşı, 12-45 yaş arası kişilere yılda üç kez uygulanacak.

Singapur’da bu yıl Dang humması vakalarında ciddi bir artış belirlendi. Ulusal Çevre Ajansı, geçen yıl 11 bin 286 vakanın tespit edildiği ülkede 2016’nın ilk 9 ayında 11 bin 924 kişinin Dang hummasına yakalandığını açıkladı. Geçen yıl 4 kişi Dang humması nedeniyle yaşamını yitirirken bu yıl 7 kişi yaşamını yitirdi.

Dang humması için aşı geliştirme projesi, geçen yıl aralarında Endonezya ve Filipinler’in de bulunduğu 9 ülke tarafından başlatılmıştı.

Proje kapsamında 24 klinik ortak çalışma yapmıştı.

“Aedes aegypti” türü sivrisinek aracılığıyla insanlara bulaşan Dang humması virüsü, kuluçka döneminden sonra genel olarak hafif ateşe yol açıyor. Dang humması vakaları, genellikle yağışın sık görüldüğü mevsimlerde, özellikle haziran ve eylül aylarında artış gösteriyor ve bazen ölümlere neden oluyor.

Bir önceki yazımız olan Kimyasallar, balıkların hormonal sistemini bozuyor başlıklı makalemizde "Kimyasallar, balıkların ve balıkların hormonal sistemini bozuyor" hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 04 Ekim 2016 - 21:23 - Okunma Sayısı : 1.123 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi