Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Balıkesir

Anasayfa > Genel > Balıkesir
balıkesir

balıkesir

Balıkesir ‘in Bandırma ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçiye alternatif ürün olması için yetiştirilen ekinezya, kekik ve adaçayının hasadı yapıldı.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından çiftçiye alternatif ürün olması için yetiştirilen ekinezya, kekik ve adaçayının hasadı yapıldı.
Doğanpınar Mahallesi’nde gerçekleştirilen hasada, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, AK Parti Milletvekili Sema Kırcı ve çiftçiler katıldı.
Vali Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, çiftçileri alternatif ürünlere yönlendirmenin önemli olduğunu belirtti. Tıbbi ve aromatik bitkilerin, ilaç, kozmetik, gıda ve tarım için önemli olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:
Bugün burada ekinezya, adaçayı ve kekik hasadı yapacağız. Türkiye endemik ve tıbbi aromatik bitki varlığı bakımından çok zengin bir ülke. Bu alanda özellikle Balıkesir ön plana çıkıyor. Erdek ve Bandırma yöresinde Karadeniz, Edremit ve civarında Akdeniz, Dursunbey’de ise iç bölgelerdeki bitki örtüsü var. Dolayısıyla bitki çeşitliliği açısından son derece zengin bir il durumundayız. İlaç, gıda, kozmetik, boya ve kimya sanayisinde kullanılan bitki türleri var. Bandırma’da ekinezya, kekik, Erdek ve civarında defne, adalarda ise bol miktarda adaçayı var. Dünyada sadece bölgemizde yetişen bitki türleri var.”
Son yıllarda bölgede tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Yazıcı, coğrafyanın bunun için çok uygun olduğunu belirtti.
Türkiye, üç önemli floristik bölgenin kesiştiği alanda”
Bitki örtüsü ve çeşitliliğini ekonomiye kazandırarak hem çiftçiye hem de ülkeye gelir sağlayabileceklerini anlatan Yazıcı, şöyle devam etti:
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı son yıllarda alternatif tıpta, kozmetikte, sağlık sektöründe, beslenmede önemli bir yeri olmaya başlayan tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda çok ciddi çalışmalar yürütüyor. Türkiye, üç önemli floristik bölgenin kesiştiği alanda bulunması nedeniyle geniş bir bitki çeşitliliğine, farklı iklimlere ve geniş yüz ölçümüne sahip. Bu kadar zengin bir kaynağa sahip ülkemizde halen doğadan toplanan ve üretimi yapılan bitkilerin sayısı çok azdır. Amacımız Balıkesir’in var olan zengin florasını ortaya çıkartmak, bu floraya dikkat çekmek ve turizm sektöründe gerekli tanıtımını yapmak. Bu ürünlerin yöremizde daha çok yaygınlaşması için gerekli her türlü desteği vereceğiz.”
Konuşmanın ardından protokol üyeleri çiftçilerle ürünleri hasat etti.

Bir önceki yazımız olan tarihi, taş ve takılar a işliyor başlıklı makalemizde bin, işliyor ve takı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 01 Eylül 2016 - 22:27 - Okunma Sayısı : 1.308 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
UEFA Avrupa Ligi’nde gruplar belli oluyor

UEFA Avrupa Ligi’nde gruplar belli oluyorChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

Safradaki taşlar, kansere neden olabilir

Safradaki taşlar, kansere neden olabilirChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

İsviçre

İsviçreChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi