Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Ani düşük tansiyon bunama riskini artırıyor

Anasayfa > sağlık > Ani düşük tansiyon bunama riskini artırıyor
Ani, Ani düşük tansiyon bunama riskini artırıyor, artırıyor, bunama, düşük, riskini, tansiyon

Ani düşük tansiyon bunama riskini artırıyor

Sonuçları “Plos Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ayağa kalktığında sık sık tansiyon düşüklüğü veya baş dönmesi yaşayan kişilerde, daha az kan ulaştığı için beyinde hasar oluşabiliyor.
Bilim adamları, ayağa kalktığı sırada sıklıkla tansiyon düşüklüğü veya baş dönmesi yaşayan kişilerin daha yüksek bunama riski taşıdıklarını öne sürdü.
Sonuçları “Plos Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ayağa kalktığında sık sık tansiyon düşüklüğü veya baş dönmesi yaşayan kişilerde, daha az kan ulaştığı için beyinde hasar oluşabiliyor. Hollanda’daki Erasmus Tıp Merkezi araştırmacıları tarafından 15 yıl boyunca 6 bin kişi üzerinde yapılan araştırma, ayağa ani kalkış sırasında sıklıkla düşük tansiyon sorunu yaşayanların, takip eden yıllarda bunamaya daha çok yatkın olduklarını ortaya çıkardı.

Araştırma, postüral hipotansiyon olarak bilinen durumun ileri yaşlarda daha sık görüldüğünü gösteriyor.
Nottingham Üniversitesinden Prof. Dr. Arfan İkram, postüral hipotansiyon olarak da bilinen ve baş dönmesine yol açan durumun beyin içindeki kan dolaşımını etkilediğini ve zamanla beyin hücrelerinde hasara, dolayısıyla bunamaya sebebiyet verebileceğini dile getirdi. Söz konusu tezin başka araştırmalarla da desteklenen makul bir veri olduğunu söyleyen İkram, “Ancak bu durumun başka açıklamaları da olabilir. Baş dönmesi veya tansiyon düşüklüğü, tek başına bunamanın başladığı anlamına gelmiyor” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan 'Diyaliz tedavisi alanlarda Hepatit C riski artıyor' başlıklı makalemizde 'Diyaliz, 'Diyaliz tedavisi alanlarda Hepatit C riski artıyor' ve alanlarda hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 13 Ekim 2016 - 19:58 - Okunma Sayısı : 1.036 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
gabile sohbet

gabile sohbetChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

Yalova

YalovaChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


Sohbet sohbet sohbet sohbet Ask Sohbet Dini Sohbet