Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Tazmanya canavarının sütü ‘süper bakteriler’e karşı silah olabilir

Anasayfa > sağlık > Tazmanya canavarının sütü ‘süper bakteriler’e karşı silah olabilir
bakteriler'e, canavarının, karşı, olabilir", silah, Süper, sütü", Tazmanya, Tazmanya canavarının sütü 'süper bakteriler'e karşı silah olabilir

Tazmanya canavarının sütü ‘süper bakteriler’e karşı silah olabilir

Sydney Üniversitesi’nden araştırmacılar, keseli hayvanların sütünde bulunan özel peptitlerin, Metisilin-Dirençli Staphylococcus Aureus (MRSA) virüsü dahil birçok enfeksiyonu etkisiz hale getirdiğini ortaya koydu.
Avustralyalı bilim adamları, Tazmanya canavarı sütünün antibiyotiklere direnç gösteren süper bakterilere karşı etkili bir silah olabileceğini ileri sürdü.
Bu peptitleri taklit eden yeni tedavi yöntemleri arayışına giren araştırmacılar, enfeksiyonla savaşan “cathelicidin” adı verilen içerikleri bulmak için Tazmanya canavarının genetik kodunu taradı.Sonuçları Scientific Reports dergisinde yayımlanan araştırma sırasında Tazmanya canavarının sütünde bulunan altı önemli peptit yeniden oluşturuldu ve bu peptitler, 25 bakteri ve 6 mantar çeşidi üzerinde denendi. Araştırmada, Saha CATH5 peptitinin, özellikle MRSA virüsünü öldürmede etkili olduğu gözlendi.

Saha CATH5’in, Vancomycin’e dirençli enterokok olan bir diğer süper bakteriyi ve “Candida” mantarını da öldürebildiği görüldü.

Süper bakterilerin her üç saniyede bir kişinin ölümüne yol açabileceğinden endişe ediliyor

Uzmanlar, Tazmanya canavarının sütünde bulunan bu karışımın, yavrularının büyüme çağında daha güçlü ve sağlıklı bir gelişim göstermesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

Acil önlem alınmazsa süper bakterilerin, 2050 yılına kadar dünyada her üç saniyede bir kişinin ölümüne yol açabileceğinden endişe ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Ani düşük tansiyon bunama riskini artırıyor başlıklı makalemizde Ani, Ani düşük tansiyon bunama riskini artırıyor ve artırıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 19 Ekim 2016 - 01:11 - Okunma Sayısı : 1.009 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Diş sağlığı

Diş sağlığıChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


Sohbet sohbet sohbet sohbet Ask Sohbet Dini Sohbet