Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Tandır ekmeği geçim kaynağı oldu

Anasayfa > haber > Tandır ekmeği geçim kaynağı oldu
ekmeği, geçim, kaynağı, oldu, Tandır, Tandır ekmeği geçim kaynağı oldu

Tandır ekmeği geçim kaynağı oldu

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kadınlar tarafından pişirilen ve uzun süre tazeliğini koruyan tandır ekmeği üretimi, Van’da meslek haline geldi.
Anadolu’da asırlardır kadınlar tarafından yapılan ve sofraların vazgeçilmezleri arasında yer alan tandır ekmeği, son dönemde Van’da geçim kaynağı oldu.

Van’da tandır fırını işleten Nurettin Cavas yaptığı açıklamada, annesinden öğrendiği tandırın kendisi için geçim kaynağı olduğunu söyledi.

“Tandır artık benim geçim kaynağım oldu”

Köyden göç ettiği Van’da tandır ekmeği çok az bulunduğu için fırın açmaya karar verdiğini anlatan Cavas, “Van’da 15 yıldır bir tandır fırını işletiyorum. Köydeyken annem ekmeklerimizi yapardı. Van’a taşınınca tandır ekmeği bulamadık. Ben de annemden aldığım yardımla bir tandır evi açmaya karar verdim. Annem bana bu işte hamuru nasıl yapacağımı, maya ve tuzu ne kadar kullanmam gerektiğini öğretti. Ben de incelikleri öğrenip kavrayınca bu işe girdim. Tandır artık benim mesleğim, geçim kaynağım oldu.” dedi.

“Van’da 60 tandır fırınında 250 kişi çalışıyor”

Van Fırıncılar Odası Başkan Vekili Şakir Engül de 10 yıl öncesine kadar Van’da tandır ekmeği üretiminin bir meslek olarak yapılmadığını anlattı.

Bir önceki yazımız olan Yüzüncü Yıl Üniversitesine "Van" eklenecek başlıklı makalemizde "Van", eklenecek ve üniversitesine hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 18 Kasım 2016 - 00:07 - Okunma Sayısı : 1.138 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi