Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Sakarya ikinci üniversitesine kavuşacak

Anasayfa > haber > Sakarya ikinci üniversitesine kavuşacak
ikinci, kavuşacak, Sakarya, Sakarya ikinci üniversitesine kavuşacak, üniversitesine

Sakarya ikinci üniversitesine kavuşacak

Tek üniversitesi bulunan ve yaklaşık 95 bin öğrenci sayısına ulaşan Sakarya’ya ikinci bir üniversite kurulması için başlatılan çalışmalara hız verildi.

AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Sakarya’daki ikinci üniversite taleplerine ilişkin açıklamada, ikinci üniversiteyle ilgili başvurularını hem Yüksek Öğretim Kurumuna (YÖK) hem de Milli Eğitim Bakanlığına yaptıklarını söyledi.

Daha önce Başbakan Binali Yıldırım’a durumu arz ettiklerini ve “olur” aldıklarını belirten İsen, “Zaten 6-7 aydan beri bir grup akademisyenle birlikte bunun gerekçelendirilmesi üzerinde çalışıyorduk. Burada biz ilimize sadece ikinci üniversite kurulsun yaklaşımı içerisinde meseleyi ele almıyoruz. Sakarya’ya niçin ikinci üniversite gereklidir ve bu nasıl bir üniversite olmalıdır sorularına cevap verebilecek ve Sakarya potansiyelini bu anlamda ileriye taşıyacak bir projeksiyon olarak ortaya çıktı.” diye konuştu.

İsen, milletvekilleriyle çalışmayı paylaştıklarını ve onların görüşleriyle projenin zenginleştiğini, nihai şeklini aldığını, başvuruyu yaptıklarını dile getirdi.

“Birinci üniversite büyük ölçüde bilimsel ağırlıklı teorik çerçeveli çalışmalar gerçekleştirecek, ikinci üniversite ise bütünüyle uygulamalı bilimler esaslı üzerinde faaliyet gösterecek.” diyen İsen, “Böylece hep konuştuğumuz, çok arzu ettiğimiz sanayi ve üniversite gerçekliğini de bir adım ileriye taşıyacak bir tablo olacak. Bu anlamda da Sakarya Üniversitesinde mevcut uygulamaya dayalı bazı fakültelerin de buraya transferi söz konusu olacak. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi adıyla ikinci bir üniversite düşünülüyor.”

İsen, süreci takip ettiklerini, YÖK’te birtakım görüşmeler, değerlendirmeler olacağını vurgulayarak, “Onlar Milli Eğitim Bakanlığına konuyu intikal ettirecekler. Milli Eğitim Bakanlığı da görüşülmek üzere Meclis’e sunacak ve kanunlaşarak inşallah gerçekleştireceğiz.” dedi.

Sakarya’nın potansiyelini gerçekleştirecek bir yeni yapılanma oluşturmak istediklerini vurgulayan İsen, Sakarya Üniversitesinin (SAÜ) 95 bin öğrencisi bulunduğunu, ikinci üniversitenin SAÜ’yü de rahatlatacağını bildirdi.

İsen, ikinci üniversitenin zaten ülkenin önemli bir üniversitesi olan SAÜ’nün bir anlamda daha ileriye sıçraması için bir çalışma olacağını kaydetti.

“SAÜ istiap haddini doldurmaya başladı”

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da öğrenci sayısının 95 bine ulaştığını belirterek, Sakarya’nın hem devlet hem vakıf veya her ikisine de potansiyelinin olduğuna işaret etti.

Elmas, Sakarya’nın hem gelecekteki konumu hem ulaşım ağlarının tam ortasında olması hem de büyük şehirlere yakın ama bir o kadar da sakin, rahat ve yaşanabilir kent olması sayesinde iyi bir üniversite şehri olmaya aday olduğunu dile getirerek, “O bakımdan ikinci bir üniversitenin Sakarya’nın potansiyeline uygun olduğunu düşünüyorum. Sakarya önemli bir cazibe merkezi oldu. SAÜ istiap haddini doldurmaya başladı geçti bile bunun da gerekliliği ortaya çıktı. Sakarya buna her bakımdan uygun.” ifadelerini kullandı.

Rektör Elmas, bir üniversitenin dinamik yapısını sürdürebilmesi için 30-40-50 bin öğrenci sayısını bulduktan sonra, işlerin biraz zorlaştığını belirtti.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman'da otomobil devrildi: 5 yaralı başlıklı makalemizde 5, Adıyaman'da ve Adıyaman'da otomobil devrildi: 5 yaralı hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 01 Kasım 2016 - 01:05 - Okunma Sayısı : 1.047 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Mozaik, Müzesi, ortama, sanal, taşındı, Zeugma, Zeugma Mozaik Müzesi sanal ortama taşındı

Zeugma Mozaik Müzesi sanal ortama taşındıChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

Bodrum ‘da DSİ hattında patlama

Bodrum ‘da DSİ hattında patlamaChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


Sohbet sohbet sohbet sohbet Ask Sohbet Dini Sohbet