Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Sahibinden satılık ‘şifa hamamı’

Anasayfa > haber > Sahibinden satılık ‘şifa hamamı’
'şifa, hamamı', sahibinden, Sahibinden satılık 'şifa hamamı', satılık

Sahibinden satılık ‘şifa hamamı’

Bafra ilçesinde bulunan 350 yıllık tarihi hamamın sahibi, satışa çıkardığı yapının turizme kazandırılmasını istiyor.
Samsun’un Bafra ilçesinde bulunan, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde de geçen 350 yıllık hamamın sahibi, satışa çıkardığı tarihi yapının turizme kazandırılmasını istiyor.

Gazipaşa Mahallesi Gazipaşa Caddesi’nde 550 metrekare alanda kurulan tarihi hamam, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde “şifa hamamı” olarak geçiyor. 30 yıldır kullanılmayan harabe durumdaki hamam, restore edilerek yeniden turizme kazandırılması için alıcısını bekliyor.

Tarihi hamamın sahibi Burhan Apaydın yaptığı açıklamada, hamamın rahmetli anneannesinden dayısına ve kendisine miras kaldığını söyledi. Hamamı anneannesinin 1950’de bir çiftlik satarak aldığını belirten Apaydın, “Yıllarca hamam olarak çalıştırılmış. 30 yılı aşkın süredir de ikinci dereceden tarihi eser olarak koruma altında. Son olarak hamamı işleten kiracı, tarihi nitelikte olduğu için burada bir işlem yapamadığından çıktı. 30 yıldan fazladır harabe şekilde duruyor.” dedi.

Hamamın Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca koruma altına alındığını bildiren Apaydın, tarihi kaynaklardan edindikleri bilgilere göre yapının 350 yıllık olduğunu belirtti.

Hamamın belediye ekiplerince kanalizasyondan gelen haşereler nedeniyle kapatıldığını anlatan Apaydın, şu değerlendirmede bulundu:

“Tarihi hamamı değerlendiremiyoruz. Çünkü koruma altında. Herhangi bir işlem yapma imkanımız yok. Mekanın bu şekilde kalmasının bize de vatandaşa da bir faydası yok. Tarihi hamamın Bafra’ya yakışır şekilde restore edilip turizme kazandırılmasını ya da faydalı bir şekilde kullanılmasını istiyoruz ama aile olarak bizim bunu yapacak durumumuz yok. Burayı maddi değeri karşılığında devretmek istiyoruz. Kurumsal bir yapının ya da devlet kurumunun alıp halkın yararına kullandırmasının daha faydalı olacağını düşünüyoruz.”

“Devlet ya da belediye alıp restore ettirsin”

Bafra Turizm Derneği Başkanı Haydar Aksu da hamamın Karadeniz Bölgesi’nin en eski hamamlarından biri olduğunu söyleyerek, “Buradaki hamam üstten kubbeli, yandan destekli yüksek bir binadır. Tarihi dokusuna baktığımız zaman üzerinde Osmanlı mimari motifleri bulunuyor.” ifadesini kullandı.

Hamamın devlet ya da belediye tarafından restore edilip halka kazandırılması gerektiğine işaret eden Aksu, “Bu tür tarihi yapıları belediye ya da Kültür ve Turizm Bakanlığının alıp restore ettirmesi lazım. Hak sahipleri de mağdur edilmemeli.

Bir önceki yazımız olan İkizlerin "pati temizleme cihazı"na ABD'den patent başlıklı makalemizde "pati, ABD'den ve cihazı"na hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 15 Kasım 2016 - 23:27 - Okunma Sayısı : 1.017 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Balık faydaları nelerdir?

Balık faydaları nelerdir?ChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

lise öğrencilerine destek

lise öğrencilerine destekChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

ahmet

16 Kasım 2016 - 23:36

tarihi yerlere değer vermemiz lazım ..


Sohbet sohbet sohbet sohbet Ask Sohbet Dini Sohbet