Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

PAGEV’den Fransa’nın “plastik” kararına tepki

Anasayfa > sağlık > PAGEV’den Fransa’nın “plastik” kararına tepki

PAGEV'den Fransa'nın "plastik" kararına tepki

PAGEV’den Fransa’nın “plastik” kararına tepki

Fransa’da hükümet, 1 Ocak 2020’den sonra kullan-at plastik bardak, tabak, çatal, bıçak türü ürünlerin satışına sınırlama getiren 2015-992 numaralı tebliği meclisten geçirdi. Buna göre, Fransa’da sadece biyobazlı plastiklerden üretilen veya kompostlanabilir türdeki biyoplastiklerden elde edilen kullan-at tipi ürünler satılabilecek.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Eroğlu, Fransa’nın söz konusu ürünlerin üretiminde güçlü bir ülke olmadığına dikkati çekerek, bu konuda Avrupa Birliği (AB) içinde Almanya, İtalya ve İspanya’nın daha etkin durumda bulunduğunu söyledi.

Özellikle İspanya’nın AB içinde kullan-at ürünlerin üretiminde öncü olduğunu belirten Eroğlu, Fransa’nın kendisinde güçlü olmayan bir endüstriye yasak getirerek, iç pazarında kendi tebliğine göre üretim yaptırıp, başarısız olduğu bir rekabet alanını yeniden düzenlemek istediğine işaret etti.

Fransa’ya ihracat yapan Türk firmaların bu karardan olumsuz etkileneceğini belirten Eroğlu, “Fransa’nın dış ticaret açığı verdiği ve ağırlıklı olarak ithalat yaptığı bu ürün grubunda Türkiye çok önemli bir üretici. Fransa bu tebliğle Fransa’ya ithalatı yapılan yıllık 500 milyon dolarlık plastik ürüne haksız rekabet yaratırken, Türk ihracatçısının kaybı yıllık 30 milyon doları bulabilir. Gümrük Birliği anlaşması içerisinde olduğumuz AB’nin kendi içinde birliğini sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye olarak, AB’ye giriş sürecinde kanunlarımızı AB’ninkilere uyumlaştırıyoruz. Ancak AB’ye uygun normlarda ürettiğimiz plastik ürünlerimizi 2020 yılından sonra Fransa’ya ihraç edemeyeceğiz gibi garip bir durum ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa ortak pazar olma konumunu hızla kaybedecek”

Fransa dışındaki AB ülkelerinde böyle bir uygulama bulunmadığını, bu ürünlerin diğer AB ülkelerinde üretilerek satışa sunulduğunu belirten Eroğlu, dolayısıyla bu tebliğin devreye gireceği 2020 yılında Almanya’da üretilen bir plastik ürünün Fransa’ya satılamayacağını, Avrupa’nın bir birlik ve ortak pazar olma konumunu hızla kaybedeceğini söyledi.

Avrupa Gıda Güvenlik Ajansı gibi AB’nin kendi bilimsel otoritelerinin de Fransa’yı bu politik kararından döndürmeye gücünün yetmediğini ifade eden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Fransa’da kullan-at plastik ürünlerine sınırlama getiren tebliğ, İngiltere’nin AB’den çıkış referandumundan sonra büyük bir çatlağı gözler önüne serdi. Fransa böylece AB’nin ortak tek pazar kuralını bozdu. Bir ürünün çevreci olup olmadığını anlamak için bilimsel olarak o ürünün tüm yaşamı boyunca çevreye etkisini ölçmek lazım. Yapılan araştırmalar, plastiklerden yapılan ürünlerin kağıt, seramik ve camdan ürünlerle kıyaslandığında yasaklanmasını gerektiren herhangi bir durum olmadığını gösteriyor. Tebliğin çok hızlı şekilde hazırlandığını ve çelişkiler olduğunu düşünüyoruz. Örneğin tabaklar bu tebliğe giriyor ama kaseler giriyor mu? Bu tebliğ plastik tabak, bardakları tek sefer kullanılmalarına göre kapsama almış. Ancak plastik mamul üreticileri hiçbir ürünü tek veya iki kere kullanılsın diye yapmaz. Fransa’da apar topar çıkarılan bu bilimsellikten yoksun, politik tebliğin ortaya koyduğu standartta bir üretim yapmak da mümkün değildir.”

Bu tebliğin tek-kullanımlık ürünlerin sağladığı faydaları göz önüne alıp, hesaplanmış bir tebliğ olmadığını vurgulayan Eroğlu, bu ürünlerin sağlık ve hijyen için hastanelerde, mahkumların kendilerine ve başka mahkumlara zarar vermemesi için hapishanelerde, hafif olmaları sebebiyle sağladıkları yakıt tasarrufu ve cam gibi tehlikeli bir silaha dönüşmemesi için uçaklarda kullanılmasının önemine işaret etti.

AB plastik derneklerine acil çağrı

Yavuz Eroğlu, PAGEV’in yanı sıra İcra Kurulu üyesi olduğu Avrupa Birliği Plastik Üreticileri Derneği (EUPC) olarak da Avrupa Komisyonuna 2020 yılında bu tebliğin uygulanmaması için gerekli yazılarla başvurduklarını ve görüşmeleri devam ettireceklerini söyledi.

Brüksel’de AB komisyonunun bu konuda harekete geçmesini sağlamak üzere görüşmeler yapacaklarını aktaran Eroğlu, AB’nin hem kendi geleceği hem de kişilerin politik çıkarları yerine bilimsel gerçeklerin öne çıkması adına gerekli duruşu göstereceğini umduklarını kaydetti.

Konuyu AB Komisyonu Çevre Genel Müdürü Karmenu Vella ve AB Komisyonu Ticaret Genel Müdürü Jean-Luc Demarty ilettiklerini belirten Eroğlu, tüm AB plastik derneklerini, İstanbul Plastik Zirvesi Deklarasyonu çerçevesinde acil olarak toplayacaklarını sözlerine ekledi. AA

Bir önceki yazımız olan Kanser tedavisine destek için 'karpuz konsantresi' başlıklı makalemizde 'karpuz, destek ve için hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 19 Eylül 2016 - 22:52 - Okunma Sayısı : 1.120 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Çocuklarda

ÇocuklardaChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

Ayasofya’da Saray Aşuresi dağıtıldı

Ayasofya’da Saray Aşuresi dağıtıldıChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - korsan taksi