Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

“Osmanlı Saray Sultanları Bebek Koleksiyonu” projesi

Anasayfa > haber > “Osmanlı Saray Sultanları Bebek Koleksiyonu” projesi
"Osmanlı Saray Sultanları Bebek Koleksiyonu" projesi, bebek, Koleksiyonu", Osmanlı, projesi, Saray, Sultanları

“Osmanlı Saray Sultanları Bebek Koleksiyonu” projesi

Üsküdar’da yaşamış veya Üsküdar için yaptırdıkları eserlerle önemli hizmetler vermiş valide sultanların ve padişah kızlarının yaşadıkları döneme ait kıyafetler, geleneksel kitre yöntemi ile “Osmanlı Saray Sultanları Bebek Koleksiyonu” projesi kapsamında gün yüzüne çıkıyor.

Üsküdar Belediyesi ve İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nün ortak çalışmasıyla Mihrimah Sultan’dan Kösem Sultan’a, Rabia Gülnuş Emetullah Valide Sultan’dan Adile Sultan’a 16. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yaşamış Osmanlı saray sultanlarının kıyafetleri, dönemsel özellikleri göz önüne alınarak titizlikle hazırlandı.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, projenin temel amacının, çocukların ve gençlerin tarihi bilgisini ve bilincini zenginleştirmek, parçası oldukları toplumun değerlerini onlara aktarabilmek olduğunu söyledi.

Proje için Üsküdar’da müze hazırlanacak

Osmanlı döneminde saray sultanlarının giyimiyle alakalı detaylı bilginin bulunmaması nedeniyle tasvirlerden yola çıkılarak projenin hazırlandığını aktaran Türkmen, şu ana kadar 5 bebeğin hazırlandığını ve ilerleyen günlerde projenin genişleyeceğini belirtti.

Türkmen, proje için Üsküdar’da bir müzenin hazırlanacağını belirterek, “İyi ki Üsküdar Var markasıyla bu koleksiyonda tanıtımı yapılan bu bebeklerin satışının yapılmasını da düşünüyoruz. Batı dünyası, kültürel anlamda bir medeniyeti yok etme adına eğitimden yola çıkmış. Bunun en önemli ayağı çocuklardır. Bugün baktığımızda günümüzde Barbie bebekler yaygın ve buna özenti var. Bu projeden en önemli muradımız, bu kültürel değerlerimizle bu kültürel erozyonun önüne geçmek. Bu proje, Türkiye’de bir ilk.” ifadelerini kullandı.

Projede doğru bilgiyi ve gerçekliği yansıtmaya çalıştık

Eserlerin yapıldığı İstanbul Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Yusuf Gürlek de “Okulumuz, geleneksel kültürü gelecek nesillere aktaracak konularda projeler gerçekleştiriyor. Bu tür projeler noktasında tecrübemiz var.

Bir önceki yazımız olan Bilişimin nabzı İTÜ'de tutulacak başlıklı makalemizde Bilişimin, Bilişimin nabzı İTÜ'de tutulacak ve İTÜ'de hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 30 Kasım 2016 - 21:04 - Okunma Sayısı : 1.098 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


güzel sözler - islami site - islami sohbet sohbet - islami sohbet