Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Kışlık sebzeler ‘narin ellere’ emanet

Anasayfa > haber > Kışlık sebzeler ‘narin ellere’ emanet
'narin, ellere', emanet, Kışlık, Kışlık sebzeler 'narin ellere' emanet, sebzeler

Kışlık sebzeler ‘narin ellere’ emanet

Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) merkezi konumundaki Şanlıurfa’da, jeotermal enerji sayesinde hızla gelişen seracılıkta üreticiler, daha dikkatli davranarak bitkilere zarar vermedikleri için her alanda kadın işçileri tercih ediyor.

Cumhuriyet tarihinin en önemli projelerinden GAP’ın hayata geçirilmesiyle her alanda değişim ve gelişimin yaşandığı bölgede son yıllarda seracılık da önemli ölçüde ilerledi. Şanlıurfa merkeze yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Karaali bölgesinde 2000 yılında bir köylünün arazisinde jeotermal su kuyusunun bulunmasının ardından yaygınlaşan seracılık faaliyeti, artarak devam ediyor. Başta salkım domates, salatalık ve biber olmak üzere farklı türlerdeki çiçekler de yurt içi ve yurt dışına pazarlanıyor. Bu durum özellikle kadın istihdamını artırırken bölge ve ülke ekonomisine de katkı sağlıyor.

Jeotermal enerji ve arılarla dölleme sistemi sayesinde bölgedeki en kaliteli ürünlerin elde edildiği seralarda üreticiler, daha özenli çalıştıkları için çiçek almadan salkım desteğine, hasattan paketlemeye kadar birçok safhada kadın işçi çalıştırmayı tercih ediyor.

Büyük bölümü topraksız 500 dekarlık alandaki seralarda çalışan 18-25 yaş arasında yaklaşık 350 kadın işçi, hem mevsimlik tarım işçiliği için başka kentlere gitmekten kurtuluyor hem de aile bütçesine önemli katkı sağlıyor.

Seraların yüzde 90’ında kadın işçi
Türkiye Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (Sera-Bir) Başkanı Müslüm Yanmaz açıklamasında Şanlıurfa’da seracılığın hızla geliştiğini anımsatarak, burada jeotermal, güneş, düz arazinin bulunduğunu ve işçi sıkıntısı yaşamadıklarını söyledi.

Seracılığın daha çok kadınlara hitap ettiğini anlatan Yanmaz, şöyle konuştu:

“Bizim seralarda çalışanların yüzde 90’ının kadın olması gerekiyor. Kadın işçi olmasının ana nedeni seradaki işçilikler, çiçek alma, ipe alma, domates hasadı, bunlar narin, nazik, ihtimam gösterilmesi gereken işlemlerdir. Bitkiler 3 aylık bebek gibidir o noktada kadın işçi yapısından kaynaklanan özelliklerden dolayı bunun için uygun. Hasat ve paketleme noktasında da yine kadın işçiler daha dikkatli davrandıkları için tercih ediliyor, diğer ısıtmayla ve ilaçlamayla ilgili erkek işçi kullanıyoruz, onun dışında tüm işleri kadınlar yapıyor.

İhracata yönelik üretimde kadın işçi ağırlığı
Bölgedeki bir serada üretim sorumlusu olarak görev yapan ziraat mühendisi Sevim Yıldız ise ihracata yönelik ürünler yetiştirdiklerini ve bunun için daha hassas davrandıklarını belirtti.

Kaliteli ürün elde etmek için bitkilerde döllenmeyi arılarla sağladıklarını, dikkatli ve kontrollü ilaçlama yaptıklarını vurgulayan Yıldız, yapı olarak daha hassas oldukları için de kadın işçilerle çalıştıklarını ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Üsküdar'da minik dostlar için klinik kuruldu başlıklı makalemizde dostlar, için ve klinik hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 21 Kasım 2016 - 22:40 - Okunma Sayısı : 1.005 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
mühürlerinde işaret dili izleri

mühürlerinde işaret dili izleriChatSohbetCim.Com Sohbet Siteniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


Sohbet sohbet sohbet sohbet Ask Sohbet Dini Sohbet