Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

Asırlık ceviz ağaçları güç ve asalet sembolü bastona dönüşüyor

Anasayfa > haber > Asırlık ceviz ağaçları güç ve asalet sembolü bastona dönüşüyor
ağaçları, asalet, Asırlık, Asırlık ceviz ağaçları güç ve asalet sembolü bastona dönüşüyor, bastona, ceviz, dönüşüyor, güç, sembolü, ve

Asırlık ceviz ağaçları güç ve asalet sembolü bastona dönüşüyor

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, asırlık ceviz ağaçları ve hayvan boynuzları, usta ellerde sanat eserini aratmayan bastonlara dönüştürülüyor.
Yıllanmış ceviz ağaçları ve manda, sığır, koç gibi hayvanların boynuzları ile yapılan bastonlar, ebruli, gümüş kakma, ay yıldız, sedef ve Osmanlı tuğrası işlemeleri ile göz kamaştırıyor.

İlçede 3 bin yıllık geçmişe sahip baston sanatını 3 kuşaktır sürdüren Birol ailesi, Anadolu’da “gücün ve asaletin” sembolü olarak bilinen bastonları meraklılarının beğenisine sunuyor.

“40 yaşından sonra kullanılması sünnet”
Adilcevazlı baston ustası Cumali Birol, dede ve babasından kalan baston sanatını, 3 kuşaktır sürdürdüklerini söyledi.

İlçenin “Cevizler Vadisi” ve “Şehri Cevizler Diyarı” olarak bilindiğini ifade eden Birol, şöyle konuştu:

“Bu ceviz ağaçlarından baston imalatı yapıyoruz. Daha önce ilçede 8 aile bu işten geçimini sağlıyordu ama şimdi bir tek biz kaldık. Gelişen teknoloji ve fabrikasyon üretim nedeniyle biraz sıkıntılar yaşıyoruz. Baston sanatı unutulmaya yüz tutmuş el sanatları arasına girdi ama amacımız ve hedefimiz bu sanatı devam ettirmek. Bu sanatın yok olmaması adına 4’üncü kuşak şu anda tezgahta ve onları yetiştirmeye çalışıyoruz. Ağaca hayat veriyoruz. Baston, gücün ve asaletin sembolü, bazen göz, bazen de üçüncü bir ayaktır. Sevdiğinize taktim edildiğinde hayırlı ve uzun ömür ifadesi, 40 yaşından sonra kullanılması sünnet her evde olması gereken bir aksesuardır. Son yıllarda yaşlılık aracı olarak görüyoruz ama değil. Baston bir güç, asalet ve semboldür.”

“3 bin yıldır bu meslekten geçimini sağlayanlar var”
Birol, 3 bin yıllık geçmişi olan baston sanatını gelecek kuşaklara aktarmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirerek, “Bunun sürdürülebilir olması için çaba sarf ediyoruz. 120 yıldır bu sanatı yürütüyoruz. Bu sanatı gelecek nesillere nasıl aktaracağımızın hesabını yapıyoruz. İnşallah bu meslek ölmeyecektir. 3 bin yıldır bu meslekten geçimini sağlayan aileler var.
“25 bin dolarlık baston yaptım”
Fiyatları 50-3 bin lira olan baston çeşitleri bulunduğunu belirten Birol, yaptıkları sanata ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla 25 bin dolarlık baston ürettiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan İspanyol öğretim görevlisi Edirne'de plastiğe savaş açtı başlıklı makalemizde açtı, Edirne'de ve görevlisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 01 Kasım 2016 - 01:08 - Okunma Sayısı : 1.011 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Kalemsor

01 Kasım 2016 - 15:19

Yeşile kıyamam..


Sohbet sohbet sohbet sohbet Ask Sohbet Dini Sohbet