Şifreniz Yoksa Boş Bırakabilirsiniz
mirc indir

İnternetten alışveriş

Anasayfa > Genel > İnternetten alışveriş
alışveriş

alışveriş

Son yıllarda ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarına karşın bankaların hizmete sunduğu sanal kart uygulaması giderek yaygınlaşıyor. Kredi kartı yerine kullanılan sanal kartın, limitinin kullanıcı tarafından istenildiği an azaltılıp arttırılma özelliği bulunuyor.

Kart sahibi alışveriş için ödeme yapması gerektiğinde, gereken tutarda limit tanımı yapıyor, ardından ürün bedeli çekildiğinde, kart limiti yine sıfır oluyor.

Böylece kart ile ilgili bilgiler, kötü niyetli kişilerin ellerine geçse bile, zarar veremiyor. Burada önemli olanın limit tanımının sadece gerektiği kadar yapılması ve limitin her akşam sıfırlanması yönünde bankaya talimat verilmesi.
Konya Bilişim Derneği (KOBİD) Başkanı Ahmet Öztürk yaptığı açıklamada, internet üzerinden alışveriş yapmanın günümüzde alışverişin en kolay yöntemlerinden biri olduğunu belirtti.
Öztürk, internetten alışverişlerde doğrudan kredi kartını kullanmak yerine “sanal kart” denilen sistemin kullanılmasının daha faydalı olacağını söyledi.
Bankaların internet bankacılığı üzerinden “sanal kart” oluşturulabileceğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:
“Sanal kartınızı, kredi kartınıza bağlı olarak oluşturuyorsunuz ve bunun limitini belirliyorsunuz. Örneğin 500 liralık bir limit belirliyorsunuz, daha sonra bunu arttırabiliyor veya sıfırlayabiliyorsunuz. Kullandıkça azalan limit kullanabileceğiniz gibi sabit bir limit de kullanabilirsiniz. Sanal kartta, kartınızla ilgili herhangi bir art niyetli işlem gerçekleştirilmek istenmesi durumunda en fazla işlem öncesi belirlediğiniz limit kadar zararınız olur veya limitiniz sıfırlanmışsa zararınız olmuyor. Sanal Kart kullanımında her şey sizin kontrolünüzde oluyor. Doğrudan kart kullanımı durumunda ise kredi kartınızın bütün limiti boşaltılabilir.”
“3D Secure sistemini kullanan siteler tercih edilmeli”

Öztürk, bir diğer güvenlik önleminin 3 Boyutlu Güvenlik Sistemi (3D Secure) olduğunu dile getirerek, “Sitenin bu sisteme geçmiş olması gerekiyor. Bu da güvenli alışveriş için oldukça önemli. Alışveriş yapıldıktan sonra cep telefonunuza bir onay kodu geliyor. Onay kodunu bilgisayarınızda girdikten sonra alışverişiniz tamamlanıyor. Kredi kartınızın bilgileri bu durumda yetmiyor, aynı zamanda cep telefonunuz da gerekiyor. Bu da önemli bir güvenlik ortamı sağlıyor. Alışverişlerde ‘3D Secure’ sistemini kullanan siteler tercih edilmeli.” uyarısında bulundu.

 

Bir önceki yazımız olan Ayakkabılar başlıklı makalemizde Ayakkabılar, Ayakkabılar Fatma ustanın elinde yenileniyor ve elinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 22 Ağustos 2016 - 21:08 - Okunma Sayısı : 1.019 Kez Görüntülendi.
Google

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız


Sohbet sohbet sohbet sohbet Ask Sohbet Dini Sohbet